LASTİK HAVA BASINCI

Lastik şişirilirken uyulması gereken hava basınç değeri, aracın sürüş güvenliğini sağlayan en önemli unsurdur. Otomobillerde lastik hava basınçları araç üreticisi tarafından tavsiye edilir. Hava basınç tavsiyeleri aracın benzin kapağında, kapı kenarında ya da araç kullanım kılavuzunda bulunur.

Lastikler düzenli olarak basınç kaybederler. Lastikler 2 haftada bir soğuk iken, yani otomobilin durmasından en az bir saat sonra veya yola çıktıktan sonra düşük hızda en fazla 2-3 kilometre yol yaptıktan sonra kontrol edilmelidir. Seyir halinde lastik hava basıncı artar. Hiçbir zaman yoldan gelen bir lastiğin hava basıncını düşürmeyiniz.

Basıncın uygun olması için soğukta tavsiye edilenden en az 4 psi fazla olması gerektiğini unutmayınız. Soğuk lastik hava basınçları mutlaka otomobil üreticisinin ya da lastik imalatçısının araç için tavsiye ettiği değerlere uymalıdır (karavan bağlama gibi özel kullanım şartlarına ayrıca dikkat ediniz). Eğer yüksek hızla uzun bir seyahat yapacaksanız veya otomobiliniz oldukça yüklü ise, genel olarak lastiklerinizin basıncını artırmanız tavsiye edilir.

Otomobilin dengede olması için gerekli ön-arka lastik basınç farklılığına mutlaka uyulması gerekir. Bu amaçla, tüm otomobil ve lastik servislerinde bulunan Michelin hava basınç tablolarına bakınız, uzman yetkili servislere danışınız.

Hava basıncı yetersiz olduğunda, lastiğin yanakları düzensiz çalışır. Bu ise karkasın aşırı derecede yorulması, ısınması ve yıpranma ile sonuçlanır. Bu durumdaki lastiklerin kullanılması, derhal veya belirli bir süre içerisinde lastiklerin yapısının bozulmasına yol açabilir. Bu yapı bozukluğu ne yazıkki onarılamaz hasarlar doğurur ve lastiklerde ani hava boşalmasına yol açabilir.

Lastiğin düşük bir hava basıncıyla şişirilmesinin doğuracağı sonuçlar hemen görülmeyebilir. Hatta lastiğin hava basıncı doğru düzeye çıkarıldıktan sonra bile ortaya çıkabilir.

Supap kapağı ilk bakışta ayrıntı gibi görünse de, kusursuz bir sızdırmazlığın sağlanması ve supabın içinin korunması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, lastiğinizin basınç kontrolünü yaptıktan sonra, kapağı temizleyerek yerine takmayı unutmayınız.

Lastikte, düşük hava basıncı aşağıdaki arızalara sebep olur;